1096 kilometr szlaku. Skarszewy.

         

Miasteczko położone w powiecie starogardzkim nad rzeką Wietcisą. W roku 1198 jako wieś podarowana została zakonowi Joannitów. Prawa miejskie Skarszewy otrzymały w roku 1320. Były one jedynym miastem joannickim na całym Pomorzu Gdańskim. Po lokacji miasta utworzono tu siedzibę Komandorii Zakonu Joannitów. Ówczesne miasto było otoczone murem z bramami i zamkiem wzmocnionym dwiema wieżami. Położony on był na cyplu stromego wzgórza nad rzeką Wietcisą. Był on nie do zdobycia.

 

Wędrówkę po dzisiejszych Skarszewach rozpoczynamy od fragmenty murów miejskich z XIV/XV wieku stanowiące najokazalszą kamienną budowlę obronną z czasów średniowiecza na Pomorzu Gdańskim. Baszty : Skazańców, Wysoka i Baszta Szkolna. Dalej wędrujemy do ruin gotyckiego zamku z przełomu XIV i XV wieku. Kolejnym miejscem jest zabytkowy rynek, następnie XIV-wieczny gotycki kościół farny pw. Michała Archanioła, koniecznie obejrzeć musimy ciekawy dworzec kolejowy. Na koniec zwiedzamy zbiory miejscowego muzeum.

Po trudach naszej wycieczki odpocząć możemy nad pobliskim jeziorem Borówno Wielkie. Dla wytrwałych miłośników dwóch kółek, czeka słynny Szlak Skarszewski, prowadzący z Skarszew do Sopotu Kamiennego Potoku ( około 81 kilometrów). Wrażenia bezcenne. A leniwi mogą tylko pomarzyć.